Умение, което отнема време, но трябва да развиваме
Дете, което си игреае. Снимка: Shutterstock
Детето, което играе в компания или с любимите играчки, се потапя и потъва в играта. Ако ние възрастните лесно може да сложим точка и да кажем „край“, то не може. Когато е във вихъра на играта, на върха на удоволствието, то не осъзнава, че е време за други неща: например да яде, да се изкъпе, за се прибере вкъщи или да си легне.
Дете, което се тръшка. Снимка: Shutterstock
Често родителите го приканват веднъж, втори път, а след това търпението им свършва и налагат решението си. Това води до сълзи и дори истерии.
Реакцията е съвсем номална: първо, детето наистина не разбира защо трябва да спре да прави това, което му носи удоволствие.
Второ, то все още не се е научило да се справя с разочарованието и силните емоции. Задачата на родителя е да му помогнат да развие навика да спре навреме. Бързо да довърши действията си, без съпротива.
Как да го научим
"Приключи ли с разглеждането на книжката с картинки? Затвори я и кажи на глас: „Това е!“
"Свърши ли да гледаш анимационния филм? Направи същото."
Така детето ще запомни кои думи са свързани със завършване на дадено действие и ще се настрои емоционално за края на играта или разходката.
Децата обичат да помагат на възрастните и да се чувстват независими - от една година хлапето вече се опитва да направи нещо само.
Нека то е отговорно да изключи телевизора, когато е гледало анимационни филми, да прибере смартфона си (ако му позволявате да го използва) след игри да прибира играчките си. И не забравяйте за „думите-спусък.“
Дете, което се ядосва. Снимка: Shutterstock
Детето ще играе на площадката, задайте правилата преди началото на играта.
„Когато стрелките на часовника достигнат тази точка, ще се приберем“ или „Ако кажа „Време е да се изкъпем“, ще спреш да играш.“
Не забравяйте да обещаете, че ще направите точно това е поискайте детето да обещае същото. Това помогне да избегнете директна конфронтация.
Запомнете – не може да правите изключения. Трябва да сте последователни и да не отстъпвате. Изключенията само объркват децата.
Не забравяйте да похвалите детето си!
Освен това можете да га направите повече от веднъж: например веднага след като то успее да си прибере играчките, преди да си легне.
Не очаквайте всичко да се получи веднага - всяко умение изисква постоянна практика.
Повтаряйте алгоритъма отново и отново и бъдете последователни: само така ще научите детето си да контролира емоциите си и да се оттегли от играта навреме .
По материали на Donchaka и Parents, Мона Василева
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари